top of page

Competition Team 2022 Award Wall 

 

YOUTH AMERICAN GRAND PRIX (March 18-20, 2022)

Classical Junior Category: Top 12

Lauren Alleyne

Contemporary Junior Category: Top 12

Lauren Alleyne

Classical Senior Category: Top 24

Juliette Bienvenu 

 

Small Ensemble: Top 12

Choreographed by Saxon Fraser, invited to attend the prestigious YAGP Finals 

TERPSICHORE DANCE CELEBRATION (April 2-3, 2022)

 

Novice Category

1st place: Bad Girl (Irene Rodriguez Moya) 

2nd place: My Secret (Kamiko Bostan)

4th place: Remember (Celine Duan)

5th place: Dear Me (Sophie Seguin) 

 

Junior Category

1st place: Bongo (Melia Cotie)

 

Teen Category

1st place: Wicked Games (Lauren Alleyne)

8th place: Roses (Brynn Tramley)

Senior Category

3rd place: Kitri's Entrance (Jacqueline Van Aelst)

10th place: Where You Go, I Go (Deanna Fiorini)

12 & Under Duo/Trio

3rd place: Mama Knows Best 

12 & Under Small Group

1st place: Where Have You Been

3rd place: Then and Now

13 & Over Small Group

1st place: Succession 

13 & Over Large Group

5th place: At the Square in Barcelona 

Grand Award for Modern/Contemporary: Succession

Adjudicator's Choice: Then and Now

CANADIAN DANCE AWARDS (April 7-10, 2022)

High Score Novice Age 6 & Under

3rd place: Ballerina Dreams (Zoey Bourdages) 

High Score Novice Young Solo

2nd place: If My Friends Could See Me Now (Liana Cotie)

High Score Novice Junior Solo

1st place: Remember (Celine Duan)

2nd place: Variation from Coppelia (Kamiko Bostan)

High Score Novice Senior Solo

1st place: Dear Me (Sophie Seguin)

High Score Novice Young Duo-Production

3rd place: Dance of The Mirlitons 

High Score Solo Age 11

5th place: Pale Yellow (Melia Cotie)

High Score Solo Age 13

2nd place: Wicked Games (Lauren Alleyne)

8th place: Roses (Brynn Tramley)

High Score Adult Solo Ages 22 & Over

1st place: Princess Aurora Variation (Laurence Potvin)

Canada's Teen Dancer of the Year Ultimate Challenge Winner

Wicked Games (Lauren Alleyne) 

High Score Junior Small Group

7th place: Where Have You Been

High Score Senior Small Group

4th place: Succession 

High Score Adult (22 & Over)

1st place: Pas de Esclave 

Solo Choreography Award (13 & Over)

Wicked Games by Saxon Fraser

Nationals Top 15 Finalist

Lauren Alleyne

SHINE DANCE AWARDS (May 5-8, 2022)

Novice Overalls (Munchkin) 

2nd place: Ballerina Dreams (Zoey Bourdages)

Novice Overalls (Junior)

4th place: If My Friends Could See Me Now (Liana Cotie)

2nd place: Dance of The Mirlitons 

Novice Overalls (Intermediate)

4th place: Remember (Celine Duan)

2nd place: My Secret (Kamiko Bostan)

1st place: Variation from Coppelia (Kamiko Bostan)

Novice Overalls (Senior)

4th place: Variation from Swan Lake (Miriam A.)

3rd place: Lilac Fairy Variation from Sleeping Beauty (Sophie Seguin)

2nd place: Bad Girl (Irene Rodriguez Moya)

1st place: Dear Me (Sophie Seguin)

Intermediate Solos

5th place: Cellophane (Brynn Rigarlsford)

5th place: Esmerelda Variation (Lauren Alleyne)

4th place: Bongo (Melia Cotie)

4th place: Third Odalisque Variation from Le Corsaire (Lauren Alleyne)

4th place: Sweet Dream (Lauren Alleyne)

1st place: Wicked Games (Lauren Alleyne)

Intermediate Duets/Trios

3rd place: Mama Knows Best (Brynn Tramley, Celine Duan)

Intermediate Small Groups

1st place: I Gotcha 

Senior Solos

5th place: Gone (Juliette Bienvenu)

4th place: Dulcinea Variation from Don Quixote (Jacqueline Van Aelst)

3rd place: Variation from Paquita (Juliette Bienvenu)

2nd place: Kitri's Entrance Act 1 (Jacqueline Van Aelst)

Senior Small Groups

1st place: Succession 

High Score Performance Category Awards

 

Ballet

4th place: At the Square in Barcelona

Contemporary/Modern

3rd place: Gone (Juliette Bienvenu)

1st place: Wicked Games (Lauren Alleyne)

Jazz

4th place: Where Have You Been

3rd place: Bongo (Melia Cotie)

2nd place: I Gotcha

1st place: Sweet Dream (Lauren Alleyne)

Lyrical

4th place: Cellophane (Brynn Rigarlsford)

Open

4th place: Dulcinea Variation from Don Quixote (Jacqueline Van Aelst)

1st place: Succession

Pointe/Character Pointe

5th place: Esmerelda Variation (Lauren Alleyne)

4th place: Third Odalisque Variation from Le Corsaire (Lauren Alleyne)

2nd place: Variation from Paquita (Juliette Bienvenu)

1st place: Kitri's Entrance Act 1 (Jacqueline Van Aelst)

Competitive Level 2 Top Intermediate Soloist 

Lauren Alleyne

Competitive Level 2 Top Senior Soloist

Juliette Bienvenu

Young Adult Award

3rd place: With Light

1st place: Pas de Esclave

Production Award

Dream of Don Quixote 

Choreography Awards

Wicked Games by Saxon Fraser

Succession by Saxon Fraser

Overall Competitive Level 2 Award

2nd place: Wicked Games (Lauren Alleyne)

1st place: Succession

Competitive Level 2: Ultimate Shine Award

1st place: Succession

Competitive Level 2: Ultimate Studio Award Winner

Ballet Montreal Performing Arts School for I Gotcha, Succession and Dream of Don Quixote 

 

bottom of page