Competition Team 2019 Awards Wall 

REPREZENT (April 4-6, 2019)

Solo 16 et plus, jazz/ broadway, régulier:

Solo 10-12, Jazz broadway, débutant plus:

Duo-trio, 10-12, Jazz broadway, débutant plus:

Trio, 10-12 jazz broadway, régulier:

Solo, 10-12, jazz broadway, régulier:

Solo, 13-15, Contemporary, débutant plus:

Solo, 13-15, contemporary, régulier:

Solo, 16 et plus, contemporary, régulier:

Trio, 13-15, contemporary, régulier:

Solo, 13-15, contemporary, avancée:

Petit group, 10-12 jazz, débutant plus:

Petit group, 10-12, jazz régulier:

Grand groupe, 13-15, jazz avancée:

Solo, 10-12, Tap, débutant plus:

Solo, 13-15, Tap, Débutant plus:

Solo, 10-12, Classique, régulier:

Solo, 13-15, Classique, débutant plus:

Duo, 10-12, Classique, débutant plus:

Solo, 13-15, Classique, régulier:

Solo 16 et plus, Classique, régulier:

Duo, 10-12, Classique, régulier:

Solo, 13-15, Classique, Avancée:

Solo, 16 et plus, Classique, Avancée:

Petit groupe 10-12 Tap, débutant plus:

Petit Groupe 10-12 Tap régulier:

Groupe 9 et moins, classique, débutant plus:

Petit groupe 10-12 classique régulier:

Grand groupe 13-15 classique avancée:

1st Place

2nd Place

1nd Place

3rd Place

 

1st Place

 

1st Place

 

1st Place

 

3rd Place

2nd Place

1st Place

 

1st Place

 

2nd Place

1st Place

 

1st Place

 

2nd Place

 

1st Place

 

1st Place

 

2nd Place

1st  Place

 

1st Place

 

1st Place

 

3rd Place

2nd Place

1st Place

1st Place

3rd Place

2nd Place

2nd Place

1st Place

3rd Place

 

3rd Place

2nd Place

1st Place

 

2nd Place

1st Place

 

1st Place

 

1st Place

 

1st Place

 

1st Place

 

1st Place

Ely Robertson (Daddy)

Steaphanie Boyle (Cheerleader)

Emilie Khury (My New Philosophy)

Shake it off

 

Steam Heat
 

Lauren Alleyne (Proud Mary) 

 

Anastasia Sushko (Sowa)

 

Autumn Dixon (Untethered

Elyssa Tramley (Roses)

Jacqueline Van Aelst (Yang)

 

Ely Robertson (Retrace)

 

Love, Power and Resignation

Somewhere Only We Know

 

Fay Bertrand (Own)

 

Fireballl

 

Swing This Thing

 

Little Party

 

Alexandra Guerra (Little Miss Heartbreaker)

Brynn Tramley (Dance with Me Tonight)

 

Divya Kakkar (Run, run baby)

 

Lauren Alleyne (Cupidon)

 

Chloe Goldberg (Variation from Copelia)

Anastasia Sushko (Variation from la Fille Mal Gardee)

Anastasia Sushko (Shade Variation from la Bayadare)

 

Best Friends (Ariel Eluma-Florvil + Tina Sun)

 

Erin Sinclair (Variation from Swanlake Act 1)

Angela Borsellino (Paquita Variation)

Ely Robertson (Lise Variation)

Ely Robertson (Kitri Variation Act 1)

 

Flames of Paris (Jaya Kakkar + Alexandra Guerra)

 

Elyssa Tramley (Lilac Fairy)

Fay Bertrand (Queen of the Dryands)

Fay Bertrand (Variation Diana and Acteon)

 

Alia Abbas (La Esmeralda)

Alia Abbas (Carmen Variation)

 

Better when I’m Dancing

 

Swing with Me

 

Solegiatto

 

Flute Dance

 

Une Jolie Fête

SHINE (March 21-24, 2019)

Novice

- 2nd place junior solo

 

- 1st place senior solo

Dance with me tonight (Brynn Tramley)


Shade Variation from la Bayadare (Anastasia Sushko)

Competitive level 1

- 2nd place junior trio


- 2nd place junior small group
 

- 2nd place High Score Ballet
 

- 5th place High Score musical theater solo

- 4th place High Score Tap

Shake It Off


Solegiatto


Solegiatto


My New Philosophy (Emilie Khury)

Better When I’m Dancing

Competitive level 2

- 1st place junior solo

- 1st place intermediate solo

- 3rd place intermediate solo

- 5th place intermediate solo

- 1st place senior solo

- 2nd place senior solo

- 5th place senior solo

- 1st place intermediate small group

- 2nd place intermediate small group

- 2nd place senior large group

- 2nd place intermediate duo/trio

- 1st place high score jazz

- 4th place high score jazz

- 5th place high score jazz

- 1st place high score ballet

- 2nd place high score ballet

- 5th place high score ballet

- 1st place high score pointe/character

- 2nd place high score pointe/character

- 3rd place high score pointe/character

- 4th place high score pointe/character

- 5th place high score pointe/character

- 1st place high score contemporary

- 4th place high score contemporary

- 2nd place high score musical theater

- 1st overall comp 2

 

- 2nd overall comp 2

- 4th overall comp 2

 

- 6th overall comp 2

- 7th overall comp 2

 

- 9th overall comp 2

- 14th overall comp 2

- 15th overall comp 2

Title Qualifiers Competitive level 2: Miss Shine Dance

Proud Mary (Lauren Alleyne)

 

Medora Variation from le Corsaire (Jacqueline Van Aelst)

Variation from Copelia (Chloe Goldberg)

The Night We Met (Angela Borsellino)

Variation Diana and Acteon (Fay Bertrand)

Roses (Elyssa Tramley)

Kitri Variation Act 1 (Ely Robertson)

Flute Dance

Swing this thing

 

Une Jolie Fête

 

Steam Heat

 

Proud Mary (Lauren Alleyne)

 

Swing this thing

 

Steam Heat

 

Flute Dance

 

Variation from Copelia (Chloe Goldberg)

 

Flames of Paris (Jaya Kakkar and Alexandra Guerra)

 

Variation Diana and Acteon (Fay Bertrand)

 

Une Jolie Fête

 

Medora Variation from le Corsaire (Jacqueline Van Aelst )

 

Kitri Variation Act 1 (Ely Robertson)

 

Cupidon (Lauren Alleyne)

 

Roses (Elyssa Tramley)

 

Own (Fay Bertrand)

 

Spoonful of Sugar (Kasi Peri)

 

Variation Diana and Acteon (Fay Bertrand)

 

Roses (Elyssa Tramley)

 

Proud Mary (Lauren Alleyne)

 

Own (Fay Bertrand)

 

Medora variation from le Corsaire (Jacqueline Van Aelst)

 

Flute Dance

 

Kitri variation Act 1

 

Cupidon (Lauren Alleyne)

Junior top soloist

 

Intermediate top soloist

 

Senior top soloist

1st Place

1st Place

2nd Place

1st Place

2nd Place

5th Place

Lauren Alleyne

 

Jacqueline Van Aelst

Chloe Goldberg

 

Fay Bertrand

Elyssa Tramley

Ely Robertson

Choreography Awards:

Junior 

Intermediate

1st Place

1st Place

Proud Mary (Veronica Felisi)

 

Swing This Things (Veronica Felisi)

Une Jolie Fête

Flute Dance

 

Swing this thing

 

Little Party

 

Swing this thing, Flute Dance, Une Jolie Fête

2nd place Ultimate Shine Award

4th place Ultimate Shine Award

9th place Ultimate Shine Award

13th place Ultimate Shine Award

2nd place Ultimate Shine Studio Award

AMERICAN DANCE AWARDS 2019 (May 3-5,2019)

42 Ultimate Gold Awards

 

10 Gold Awards

PRE-COMPETITIVE LEVEL:

Pre-comp jazz solo, age 10

High Score, 12 and under solo

High Score Small group


High Score small group

1st place

 

1st place

 

2nd place

 

4th place

My New Philosophy (Emilie Khury)

 

Emilie Khury (My New Philosophy)

 

Fireball


Solegiatto

COMPETITIVE LEVEL:

High score jazz solo, age 10

 

High score pointe solo, age 14

 

High score contemporary solo, age 15

 

High score pointe solo, age 15

 

High score open solo, age 15

 

High score duo/Trio jazz, age 10-12

 

 

Overall high score solo, age 10

 

Overall high Score solo, age 15

 

Overall high Score solo, age 16

 

Overall high Score solo, age 18 +

 

Overall high Score solo choreography

Overall highest score for entire competition

1st place

 

1st place

 

2nd place

1st place

 

1st place

 

1st place

1st place

 

1st place

 

3rd place

 

2nd place

 

1st place

Proud Mary (Lauren Alleyne)

 

Dulcinea variation (Jacqueline Van Aelst)

 

Own (Fay Bertrand)

 

Variation Queen of Dryads (Fay Bertrand)

 

Variation Diana and Acteon (Fay Bertrand)

 

Steam Heat

 

Lauren Alleyne (Proud Mary)

 

Fay Bertrand (Queen of the Dryads)

 

Ely Robertson (Lise variation)

 

Alia Abbas (Esmeraldo variation)

 

Proud Mary (Veronica Felisi)

Fay Bertrand (Queen of the Dryads)

ULTIMATE CHALLENGE AWARD:

Lauren Alleyne (Proud Mary)


Ely Robertson (Lise Variation)


Fay Bertrand (Queen of the Dryads)

SPECIAL AWARDS:

Graceful Award: Ely Robertson (Retrace)

 

Practically perfect in every way Award: Ely Robertson (Lise variation)

 

Wonderfully animated Award: Emilie Khury (My New Philosophy)

 

Great Use of Torso Award: Fireball and Shake it off

 

Leaps and Circles Award: Flute Dance

 

Delicious Demeanow Award: Angela Borsellino (Paquita variation)

 

Spectacular Technique Award: Fay Bertrand

 

Full of Balloon-y Award: Elyssa Tramley (Lilac Fairy)

 

Brilliant Novice Award: Anastasia Sushko (Shade variation from La Bayadère)

 

Ballet Shines Through Award: Swing This Thing

 

Happy from Hello Award: Jacqueline Van Aelst (Dulcinea)

 

Hit a Spot Award: Lauren Alleyne (Proud Mary)

 

Sassy and Polished Award: Brynn Tramley (Dance with me Tonight)

Costume Award: Queen of the Dryads (Jill Meuris)

ADA Nationals Competition 2019 - Lauren Alleyne

Ultimate Gold - Cupidon 


Ultimate Gold - Uninvited
 

8th place Overall high score age 10 and under - Cupidon
 

America's Dancer of the Year Competition: Ballet Class Winner 
 

America's Junior Female Dancer of the year (Top 10 Finalist)

BALLET MONTREAL PERFORMING ARTS SCHOOL

54 boul.Brunswick, Pointe-Claire, Quebec H9B 2L3 - CANADA | info@balletmontreal.ca | (514)797-2788